JELENI.CZ

JELENI.CZ
  •  

 

JELENI.CZ -> Obora Krásná -> Náš chov -> Spolupráce s XCell

Ve dnech 28. – 29.5.2008 se v Jílové u Děčína konal seminář 80 let založení Vogtovy obory na Děčínském Sněžníku a vliv výživy na kvalitu jelení zvěře. Řada příspěvků hodnotila odkaz Vogtovy práce a její prolínání do dnešní doby. Na ideách Vogtovy práce vznikla i naše obora Krásná. Ovšem já, jako člověk žijící ve spirále vývoje, mám neustále potřebu „přidat ještě něco navíc“. A tu, při příspěvku pana ing.Petra Ziegrossera v diskusi o odstavci , cit.:

 „Jakou cestou se dnes ubírá okolní svět? Na rozdíl od nás si svět velice dobře uvědomuje, že myslivost je o penězích a že ten,kdo má peníze, nemá zpravidla čas. Systém: farma – velké trofeje – velká ohrada – bohatý lovec – rychle ulovený jelen – spokojený lovec – peníze, to je moderní trend. Ať se nám to zdá etické, či nikoliv. V Rakousku a Německu jsou na farmách tisíce jelenů s kvalitní trofejí, a ty bude třeba prodat. Podstatné je, aby lovec věděl, do čeho jde, chovatel lovce pravdivě informoval, ale aby na druhé straně zajistil lovci diskrétnost. Důležitá je vzájemná důvěra. „

zazněla slova o inseminaci jelenovitých ve světě, kde prý je to již běžná záležitost a prý již existuje i firma na Slovensku, která se tímto zabývá.

To je ono! To je to, co mohu ještě přidat navíc!

Nuže dobrá! Ale co s tím? Jak to uchopit? Co mi může inseminace přinést?

Hlavním důvodem by měl být výběr jelena a řízení plemenitby.

Firmu jsem opravdu našel. Je to XCELL Slovakia breeding services s.r.o. a opravdu nabízí vše to o čem bylo tenkrát na semináři hovořeno.Později se objevil o této firmě i článek v časopise Svět myslivosti.

Ředitel firmy pan ing. Jaroslav Pokoradi Ph.D. je člověk na svém místě a při návštěvě jeho farmy vidíte,že je to stejný „blázen“ jako my všichni od jelenů. Ovšem farma i laboratoře semenné banky jsou na špičkové úrovni. Dlouholeté zkušenosti pana ředitele nejen z Evropy ale hlavně z Nového Zélandu jsou jasně patrné.

To už nešlo couvnout. Dohoda byla jasná.

Zvolil jsem cestu vytvoření chovného stáda laní z mého chovu v oddělené sekci a ty každý rok podrobit inseminaci. Cílem je získat kvalitní a geneticky stabilní zvěř jak do chovu tak k prodeji.

K výběru jelena(otce) slouží katalog. Aktuální katalog 2009/2010 nabízí sperma od 18 jelenů.

userdata/shopimg/jeleni/file/SEMEN2010.pdf

JELENI.CZ - Czech Republic, e-mail: jiri.zalovic@jeleni.cz
Provozováno CMS / Eshop (c)2017 Czechproduct.cz s.r.o. | podpora | mapa webu